НАЈНОВИ ИНФОРМАЦИИ: СЛЕДУВА ПОГОЛЕМО ЗАТОПЛУВАЊЕ НА ВРЕМЕТО ПРЕКУ ДЕН

Нашата територија се наоѓа под влијание на висок воздушен притисок (Антициклон), и на стабилна и сува воздушна маса која во текот на следните денови ќе условува стабилно, суво и сончево време со мала до умерена локална облачност. Ќе биде релативно тивко и без ветер.

Максималните дневни температури на воздухот во текот на следните денови ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 25 степени, додека зголемување на облачноста ќе има за време на викендот.

Условите за повремени локални врнежи од дожд ќе започнат да растат од недела па натаму.

Да напоменеме дека поради ведрите ноќи и утра, минималните температури и понатаму ќе бидат ниски и ќе се спуштаат во интервалот од -2 до 8 степени во најтоплите предели од државава.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука