НАЈГОЛЕМ ДЕЛ ОД ТЕРИТОРИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА ЗАФАТЕН СО ВРНЕЖИ, ГРМЕЖИ И ЗАСИЛЕН ВЕТЕР

Во овие попладневни часови, најголем дел од територијата на Македонија е под влијание на исклучутелно нестабилна и влажна воздушна маса од северозапад.

Времето е нестабилно со пороејни врнежи од дожд, грмежи, засилен ветер а регистрирана е и локална појава на град, како што е пример Скопскиот регион. Понатаму ќе продолжи нестабилното време, на повеќе места со пороен дожд и грмежи а локално процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ  и во форма на НЕВРЕМЕ проследено со обилен дожд, силен ветер, електрични празнења и појава на град.

Од утре, како што и најавивме следува стабилно, суво, сончево и топло време со пораст на температурите на воздухот. Ќе има и мала до умерена локална облачност.

За нови, и по потреба обновени информации следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски