НАЈАВА ЗА СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ: ПРОДОЛЖУВА СТАБИЛНОТО И СОНЧЕВО ВРЕМЕ, СО МАГЛА ПО ОДДЕЛНИ КОТЛИНИ

И во текот на следните денови, нашата територија ќе се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (Антициклон) кој ќе условува стабилно, суво и сончево време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец.

По одделни котлини и речни долини, особено во претпладневните и повторно во ноќните часови ќе има појава на магла и на ниска облачност.

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 17, 18 степени, додека монималните температури ќе бидат доста ниски и ќе се спуштаат во интервалот од -3 до 8 степени во најтоплите предели од државава.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука