МНОГУ ТОПЛО – НО ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ ДОАЃА ПОРОЕН ДОЖД И НЕВРЕМЕ!

објавено на:

10 Мај 2022

од:

сподели:

Во следните денови, како што и претходно кажавме, времето во Македонија ќе биде сончево и СЕ ПОТОПЛО со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Во попладневните часови, особено во планинските предели ќе има услови за локален краткотраен пороен дожд и грмежи. Понестабилно ќе биде за време на викендот, кога на повеќе места ќе има појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има услови и за локална појава на НЕВРЕМЕ, проследено со СИЛЕН ветер и со појава на град.

Што се однесува до температурите, тие ќе бидат се повисоки и максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 29 степени, додека во најтоплите предели истите се очекува да се искачат и малку над 30 степени.

И во Скопскиот регион во следните денови времето ќе биде сончево и се потопло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Особено за време на викендот ќе растат условите за нестабилност, проследена со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурите ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 26 и 30 степени.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.