ЛЕТОТО ВО НОЕМВРИ ПРОДОЛЖУВА! ВО АТМОСФЕРАТА ЌЕ БИДЕ ПРИСУТНА И САХАРСКА ПРАШИНА!

Како што најавивме, за време на овој викенд, како и на самиот почеток од следната недела ќе имаме променливо облачно и навообичаено топло време за овој период од годината. Ќе има и сончеви периоди а ќе дува и слаб до умерен ветер од променлив правец. Постојат услови за сосема слаб и локален дожд.

Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 25 степени. Да напоменеме дека овие температури се повисоки од просечните дури за околу 10 степени.

И во Скопскиот регион за време на овој викенд, како и на самиот почеток од следната недела времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а ќе биде и невообичаено топло. Ќе дува и слаб до умерен ветер од променлив правец, додека температурите ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 20 и 21 степен.

НАПОМЕНА: Поради изразеното јужно воздушно струње, овој викенд, како и во почетокот од следната недела од Сахара кон нашата држава ќе се врши транспорт на прашина и песок, со што и атмосферата ќе биде заматена и со намалена видливост.

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука
  • Одсега па натаму можете да ме следете и на инстаграм @slavchopoposki