И ПОНАТАМУ ПРОДОЛЖУВА ТОПЛОТНИОТ БРАН ВО МАКЕДОНИЈА СО МНОГУ ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец и истиот повремено ќе засилува. Попладне ќе има услови за изолирана појава на нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурата ќе се движи во интервалот од 34 до 42 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Попладне ќе има услови за ретка појава на краткотраен пороен дожд , грмежи и засилен ветер. Максималната температура ќе се искачи до околу 37 степени.

Потоа во следните денови времето ќе се задржи сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец и истиот повремено ќе засилува. Температурите ќе се икачуваат во интервалот од 32 до 40 степени, додека мал пад на истите ќе има во недела и во понеделник кога ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 38 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука