ИСКОРИСТЕТЕ: НЕ ОЧЕКУВА ВИСТИНСКИ ПРОЛЕТЕН ВИКЕНД СО ТЕМПЕРАТУРИ ДО 22°C

Денес во нашата држава владееше вистинска пролет, температурите беа невообичаено високи за овој период од годината па така во Гевгелија се измерени друи 21 степен, во Скопје температурата на воздухот се искачи до 16 степени.

За време на викендот нашата територија ќе се наоѓа под влијание на стабилна, сува и невообичаено топла воздушна маса која продира од југ. Истата ќе услови сончево време со умерена локална облачност, иако во недела ќе има и локална позначителна облачност. Ќе започне да дува и умерен, на некои места повремено засилен ветер од јужен правец.

Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 14 до 21, 22 степени. Поради невообичано високите температури на воздухот се очекува топење на снежната покривка на планините.

Под влијание на циклонска активност од понеделник следува променливо време со повремени врнежи од дожд и со умерен  до засилен ветер од јужен правец, но температурите на воздухот и понатаму ќе останат над просекот за овој дел од годината.

Локално ќе има услови за развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука