ИЗРАЗЕН ВЛАЖЕН БРАН ВО МАКЕДОНИЈА: ДОСЕГА НАВРНАА 37 Л/М2 ВОДЕН ТАЛОГ – ЧЕСТИ ВРНЕЖИ ЌЕ ИМАМЕ И ПОНАТАМУ

Како што веќе и најавивме во текот на изминатата ноќ како и во текот на денешниот ден, нашата територија е под влијание на изразен влажен воздушен бран од Медитеранот и истиот насекаде условува врнежи од дожд, додека на планините врнежите се од снег и таму снежната покривка се зголемува.

Краткотрајно стабилизирање на времето ќе имаме утре, додека нови повремени врнежи од дожд кој локално ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ се очекуваат од среда па натаму. Нa планините врнежите ќе бидат од снег и таму снежната покривка ЗНАЧИТЕЛНО ќе се зголеми.

Досега најмногу дожд има наврнато во Струмица, и тоа 37 литри дожд на м/2, потоа Штип 33 литри, 31 литар во Берово, 20 литри во Крива Паланка и во Прилеп, 19 литри во Претор, 17 литри во Битола и 10 литри во Пожаране.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука