ДО ПЕТОК СТАБИЛНО, СУВО, СОНЧЕВО И ТОПЛО – ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ ГОЛЕМА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО! ПОГЛЕДНЕТЕ ЗА ШТО СТАНУВА ЗБОР…

До петок нашата територија и понатаму ќе се наоѓа под влијание на стабилна, сува и ТОПЛА воздушна маса од југ. Времето ќе биде претежно сончево и НАТПРОСЕЧНО ТОПЛО со максимални температури на воздухот кој ќе се искачуваат во интервалот од 20 до 26 степени.

Во Скопје и околината исто така до петок продолжува стабилното, суво и ТОПЛО време. Температурите ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 23 и 24 степени.

НАЈАВА: И според последните излази на нумеричките модели, за време на викендот кој доаѓа следува ГОЛЕМА ПРОМЕНА на временската состојба кај нас која ќе биде проследена со врнежи од дожд, засилен северен ветер, ПОЗНАЧИТЕЛЕН ПАД на температурите и услови за врнежи од снег на повисоките планински места (над 1700 м.н.в) и тоа особено во текот на ноќта сабота кон недела. Состојбата БУДНО се следи и граѓаните навремено ќе бидат информирани за секоја ново – настаната временска состојба.

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki