ДО ВТОРНИК СТАБИЛНО, СУВО И ТОПЛО – НОВА ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА НА АТМОСФЕРАТА ВО СРЕДА

објавено на:

22 Авг 2021

од:

сподели:

До вторник нашата територија ќе се наоѓа под влијание на стабилна, сува и топла воздушна маса, па така и времето ќе биде стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец.

Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 10 до 19 степени, што значи дека утрата ќе бидат релативно свежи, додека максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 36 степени. УВ ИНДЕКОСТ и понатаму ќе има ВИСОКА вредност (коефициент 7).

Веќе во среда ќе има дестабилизирање на атмосферата со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено од пладневните часови па натаму. Локално ќе има услови за појава на НЕВРЕМЕ, проследено со интензивен пороен дожд за кратко време, силен ветер, електрични празнења и со појава на град. Услови за нестабилност ќе има и во четврток, додека од петок повторно времето ќе се стабилизира.

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука
  • Одсега па натаму можете да ме следете и на инстаграм @slavchopoposki

 Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]