Детална метео анализа: Попладнево нови локални поројни врнежи и грмежи

Во текот на попладневните часови денес, како и кон крајот на денов времето ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд. Локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи, засилување на ветерот и услови за ретка појава на град. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и од северозападен правец, истиот повремено ќе засилува додека максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 20 до 28 степени.

Во Скопje и околината времето ќе биде променливо облачно со услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец и истиот повремено ќе засилува. Максималната дневна температура на воздухот ќе се искачи до околу 26 степени.

Потоа во следните неколку денови условите за нестабилност ќе се намалат, особено утре и во сабота но сепак и покрај ова во попладневните часови ќе има услови за локален краткотраен дожд и ректи грмежи. Повторно повеќе услови за нестабилност ќе има во недела, а особено на почетокот од следната недела кога ќе има услови повторно за локална појава на НЕВРЕМЕ.

Следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука