ДЕТАЛНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО ЗА ВРЕМЕ НА НОВОГОДИШНАТА НОЌ, КАКО И ЗА ПРВИТЕ ДЕНОВИ ОД 2021 ГОДИНА

објавено на:

31 Дек 2020

од:

сподели:

Денес времето ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд и снег на планините, особено во претпладневните часови. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен и од југозападен правец. Температурите на воздухот ќе се движат во интервалот од 10 до 17 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со услови за повремен локален слаб дожд, особено претпладне. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен и од југозападен правец. Температурата на воздухот ќе се искачи до околу 12 степени.

За време на новогодишната ноќ ќе имаме ведро време со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од југозападен правец. Во крајните западни предели ќе има повеќе облачност каде ќе има услови за слаб локален дожд на ниските и снег на повисоките места и на планините. Температурата ќе се движи во интервалот од -2 до 5 степени.

Потоа во првите два дена од новата 2021 година ќе имаме стабилно, суво и сончево време со мала локална облачност. Температурите на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 15 степени. Нови поинтензивни врнежи од дожд и снег на планините ќе имаме во недела, како и на почетокот од следната недела.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.