ВРЕМЕНСКА НАЈАВА: Врел бран во Македонија – во текот на следната недела температури до 38°

објавено на:

26 Јун 2020

од:

сподели:

Територијата на Македонија полека но сигурно ја зафаќа тропски бран кој во текот на следната недела ќе услови температури близу 40 степени, и тоа во најтоплите предели на државава.

Инаку за време на овој викенд во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град. Нестабилноста повеќе ќе ја има особено во западните предели на државава. Максималните дневни температури за време на овој викенд ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени.

Понатамошен продор на топол воздух од северните предели на Африка ќе имаме во текот на следната недела, тогаш максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 29 до 38 степени.

Ув индексот ќе има МНОГУ ВИСОКА до ЕКСТРЕМНА вредност  и ќе има коефициент некаде од 9 до 10, па затоа доколку излегувате ЗАДОЛЖИТЕЛНО со себе да си понесете заштитна опрема, односно капа и наочари за сонце.

Следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

 Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]