ВО РОК ОД ДВЕ НЕДЕЛИ ОД ВИСТИНСКА ЗИМА ВО ПРАВО ЛЕТО – ВО ШПАНИЈА ОД -15°C, ТЕМПЕРАТУРИТЕ ПОРАСНАА ДО ЛЕТНИ 30°C

објавено на:

29 Јан 2021

од:

сподели:

За само петнаесет денови од вистинска зима и температури кои се спуштаа до -15 степени проследени со интензивни снежни врнежи и голема снежна покривка, јужните предели од Шпанија се зафатени од вистински летен топол бран и многу високи температури на воздухот (невообичаени за овој период од годината), истите во делови од јужна Шпанија веќе достигнуваат речиси 30 степени.

Ѓраѓаните на јужна Шпанија веќе уживаат во прекрасното време и летните температури кои ги зафатија овие предели.

Според моменталните анализи со кој ние располагаме, во текот на следната недела и во Македонија се очекува стабилизирање на времето и значителен пораст на температурите на воздухот (како на минималните, така и на максималните). Ова ќе се случи по долгиот период на доста нестабилно и студено време, со чести врнежи од дожд и снег.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

 Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]