ВОНРЕДНО: СЛЕДУВА НЕВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СИЛЕН ВЕТЕР (НАД 80 КМ/ЧАС), ОБИЛНИ ДОЖДОВИ И ГРМЕЖИ

објавено на:

12 Окт 2020

од:

сподели:

Денес попладне а особено во вечерните и ноќните часови, од запад нашата територија ќе подпадне како што најавивме под изразена циклонска активност и голем влажен воздушен бран кој ќе услови ОБИЛНИ врнежи од дожд.

Локално ќе биде нестабилно со поројни врнежи од дожд, грмежи и силен ветер (над 80 км/час) со што процесите има услови да бидат застапени и во форма на НЕВРЕМЕ. Локално пак ќе наврне и позначително количество на воден талог (над 45 л/м2).

Не се исклучува можноста, поради падот на температурите на воздухот и заладувањето, на највисоките планински места за провекување на снег.

Максималните дневни температури денес ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 25 степени, додека утре од 14 до 22 степени.

Интензивни врнежи во текот на ноќта исто така се очекуваат и во Скопкиот регион, максималната температура денес во Скопје ќе се искачи до околу 23, додека утре само до околу 18 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

 Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]