ВНИМАНИЕ: ОЛУЕН СИСТЕМ ОД КОСОВО НАВЛЕГУВА ВО МАКЕДОНИЈА

Во овој момент, од соседно Косово кон нашата територија навлегува СИЛЕН ОЛУЕН систем кој понатаму на повеќе места ќе условува пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ проследено со обилен пороен дожд, силен ветер, силни електрични празнења и појава на град.

На граѓаните во случај на појава на НЕВРЕМЕ ги советуваме да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ.

Нестабилното време ќе се задржи и во првите денови од следната недела. Температурите на воздухот и понатаму нема многу да се менуваат, исклучок ќе биде утрешниот ден кога ќе биде малку посвеж со максимални дневни температури на воздухот кој ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 31 степен.

За подетални и најнови инфромации следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука