ВНИМАНИЕ: ОД ЗАПАД КОН МАКЕДОНИЈА НАВЛЕГУВА ГОЛЕМ ВЛАЖЕН БРАН – ЌЕ ИМА ИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ И ЗАСИЛЕН ЈУЖЕН ВЕТЕР!

Под влијание на ГОЛЕМ ВЛАЖЕН воздушен бран од запад денес попладне и навечер од запад ќе се прошируваат врнежи од дожд кој особено во западните предели ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ (над 25 л/м2). Ќе започне да дува умерен до засилен ветер од јужен и од југозападен правец.

Утре пак локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. 

И во следните денови ќе се задржи променливото време со повремени врнежи.

Во Скопје и околината исто така попладнево и вечерва ќе започнат врнежи од дожд и истите повремено ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и ќе продолжат и во текот на ноќта а повремено ќе ги има и во следните денови. И во Скопскиот регион ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен и од југозападен правец.

НАПОМЕНА: Поради интензивните врнежи во следниот период кај нас, и тоа особено во западните предели можно е зголемување на нивоата на реките и на езерата.

Температурите и тоа поради изразеното јужно и југозападно воздушно струење ќе бидат НАТРПОСЕЧНО ВИСОКИ и ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 28 степени.

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki