ВИСТИНСКА ЗИМА НА БАЛКАНОТ: ПАДНА ПРВИОТ ПОГОЛЕМ СНЕГ ЗА ОВАА СЕЗОНА

Падна првиот поголем снег ширум Балканските планини за оваа сезона, снег падна во многу планински региони во Хрватска и во Босна.

Во повисоките предели веќе навраа и над 15 сантиметри снег а снежната граница се спушти дури до 800 м.н.в, со што врнежи од снег се регистрирани и во некои градови во Босна. Што се однесува до температурите на воздухот, истите се невообичаено ниски за овој дел од годината.

Сето ова е проследено и со засилен ветер од северен правец

Еве како изгледаше Купрес во Босна и Херцеговина утрово

Снег падна и на планинските места во Црна Гора но и во Македонија, додека температурите значително се намалиа.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук пробил на Славчо Попоски тука