ВИКЕНД МЕТЕО АНАЛИЗА: ПРОДОЛЖУВА ПРОМЕНЛИВОТО ВРЕМЕ – ДЕТАЛИ

За време на овој викенд во нашата држава ќе продолжи променливото време со услови за повремен локален дожд и снег на планините и тоа денес кон крајот на денот и во вечерните часови, особено во западните предели. Услови за слаб локален дожд и снег на планините ќе има и утре.

Утре ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, кој кон крајот на денот полека ќе засилува.

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 14 степени во најтоплите предели од државава.

Намалување на облачноста и стабилизирање на времето ќе има од вторник, а во понеделник ќе дува умерен до зсилен ветер од северен правец.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука