ВИКЕНДОТ КОЈ ШТО ДОАЃА СО СЕБЕ НОСИ: НАГЛО ЗАЛАДУВАЊЕ, ДОЖД, СНЕГ И ЗАСИЛЕН ВЕТЕР

објавено на:

22 Дек 2020

од:

сподели:

До четврток времето во државава ќе се задржи стабилно, суво и сончево со умерена локална облачност. По котлините ќе има појава на магла и значителна ниска облачност, особено во ноќните и во претпладневните часови. Максималните дневни температури на воздухот ќе бидат над просекот и ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 15 степени.

Во Скопската котлина и понатаму ќе има појава на магла и значителна ниска облачност, особено во ноќните и во претпладневните часови. Максималната дневна температура се очекува да се искачи до околу 8 степени.

Промена на времето ќе има во петок попладне и навечер кога од запад ќе започнат повремени врнежи од дожд, врнежите во сабота ќе се прошират насекаде и ќе бидат од дожд на ниските и од снег на повисоките места и на планините. Поради нагло заладување на времето, во сабота навечер и во текот на ноќта кон недела услови за врнежи од снег ќе има и на некои од пониските места. Сево ова ќе биде проследено со умерен до засилен ветер, најпрвин од јужен и од југозападен а потоа ветерот ќе го промени својот правец во северен.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.