АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊE ЗА ЗАСИЛЕН ВЕТЕР И ПОИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД, НА ПЛАНИНИТЕ СНЕГ

Под влијание на циклонска активност од Медитеранот, утре навечер како и во текот на ноќта кон понеделник, и во понеделник ќе има ПОИНТЕНЗИВНИ врнежи од дожд, додека на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег особено во понеделник. Локално ќе наврне позначително киличество на воден талог (над 30 л/м2).

Утре ќе дува умерен до засилен ветер од југоисточен правец а температурите ќе бидат натпросечно високи и денес и утре ќе се искачуваат во интервалот од 9 до 15 степени.

Поиниски температури ќе имаме во понеделник кога максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 10 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука