АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ОСОБЕНО ВО ЗАПАДНИТЕ ПРЕДЕЛИ СЛЕДУВААТ ПОИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ – СНЕЖНАТА ПОКРИВКА НА ПЛАНИНИТЕ ЗНАЧИТЕЛНО ЌЕ СЕ ЗГОЛЕМИ

објавено на:

06 Јан 2021

од:

сподели:

Почнувајќи од денес особено попладне и во текот на ноќта и тоа претежно во западните предели ќе има врнежи од дожд кој ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и истите во следните денови ќе се прошират и во останатите предели. На планините врнежите ќе бидат од снег каде снежната покривка ЗНАЧИТЕЛНО ќе се зголеми.

Локално и тоа особено во западните предели се очекува да наврне ГОЛЕМО количество на воден талог и тоа во следниот период ( локално и над 50 – 60 л/м2 воден талог). Токму поради ова има услови за зголемување на нивоата на реките и на езерата. Повремено ќе дува умерен, на некои места засилен ветер од јужен правец.

Температурите на воздухот и понатаму ќе бидат релативно високи и ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 15 степени.

Слично време се очекува и во Скопскиот регион, што значи дека ќе има повремени врнежи од дожд кој повремено ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ. Температурите на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 10 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.