АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ОД ДЕНЕС ПОПЛАДНЕ ПА ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ НЕВРЕМЕ ЌЕ ЈА ЗАФАТИ МАКЕДОНИЈА

објавено на:

09 Јул 2021

од:

сподели:

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Кон крајот на денот локално ќе биде нестабилно со услови за појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурата ќе се движи во интервалот од 31 до 38 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Кон крајот на денов локално ќе има услови за нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Максималната температура ќе се искачи до околу 37 степени.

Потоа за време на викендот и тоа особено во попладневните и во вечерните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има услови за појава на НЕВРЕМЕ проследено со обилен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и појава на град. Температурите на воздухот ќе бележат тенденција на мал пад и ќе се искачуваат во интервалот од 29 до 36 степени.

Во почетокот од следната недела повторно се очекува стабилизирање на времето и пораст на температурите.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тукаЗанимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]