АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ОД ДЕНЕС ПОПЛАДНЕ, ДО ПОНЕДЕЛНИК СИЛЕН ВЕТЕР ОД НАД 70 КМ/ЧАС

објавено на:

17 Сеп 2021

од:

сподели:

Поради големата разлика во воздушниот притисок на релативно мал простор, од денес попладне па се до понеделник ќе дува умерен, особено во западните и југозападните предели повремено ЗАСИЛЕН ВЕТЕР од западен и од југозападен правец.

Ветерот повремено на некои места ќе достигнува брзина од над 70 км/час.

Предупредување: Во случај на појава на СИЛЕН ветер, од денес попладне па се до понеделник, граѓаните на Македонија своите автомобили да не ги ставаат во близина на дрвја, со цел да не дојде до некоја штета.

Да напоменеме дека денес попладне и навечер, како и во текот на ноќта ќе има услови за локална појава на пороен дожд и грмежи.  За време на викендот ќе има локална нестабилност со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град. Температурите и понатаму ќе бидат над просекот и нема многу да се менуваат во споредба со сегашните, иако се очекува мал пад на истите.

Услови за локална нестабилност ќе има и во Скопскиот регион.

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука
  • Одсега па натаму можете да ме следете и на инстаграм @slavchopoposki

 

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.