АКТУЕЛНА НАЈАВА: ОД ВИКЕНДОВ ГОЛЕМО ЗАТОПЛУВАЊЕ НА ВРЕМЕТО И ПРОДОР НА ТОПОЛ ВОЗДУХ ОД СЕВЕРНИТЕ ПРЕДЕЛИ НА АФРИКА

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и свежо со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, најизразен Долж Повардарието. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 23 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец, температурита ќе се искачи до околу 19 степени.

Потоа за време на викендот, како и во почетокот од следната недела под влијание на значително потопла воздушна маса од југ, времето ќе биде стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 33 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука