АКТУЕЛНА НАЈАВА: ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ И НА ПОЧЕТОКОТ ОД СЛЕДНАТА НЕДЕЛА НОВИ ПОИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД И СНЕГ – ДЕТАЛИ

објавено на:

18 Мар 2021

од:

сподели:

Денес и утре времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди. Локално, особено на планинските места ќе има услови за провејување на снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 14 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Максималната температура ќе се искачи до околу 10 степени.

Потоа за време на викендот, како и на почетокот од следната недела под влијание на нов влажен бран, се очекуваат нови врнежи од дожд и снег на повисоките места и на планините. Локално врнежите ќе бидат нешто ПОИНТЕНЗИВНИ а снежната граница повремено има услови на некои места да се спушти и под 1000 метри.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.