НЕВРЕМЕ КОЕ Е ВООБИЧАЕНО ЗА АВГУСТ, А НЕ ЗА СРЕДИНАТА НА ДЕКЕМВРИ МЕСЕЦ – ШТО СЕ СЛУЧУВАШЕ СО АТМОСФЕРАТА ВО МАКЕДОНИЈА ДЕНЕС?!?!

објавено на:

17 Дек 2022

од:

сподели:

Во денешните рани утрински часови и во текот на денешното претпладне во Македонија, и тоа особено во западниот и северниот дел од истата имавме МНОГУ НЕМИРНА Атмосфера.

Погледнете на што се должи сето ова:

 

Тоа што се случуваше денес во раните утрински часови и претпладнето од денешниот ден е невообичаено за овој период од годината, но од време на време се случува! Тоа е интензивен пороен дожд, силни и чести електрични празнења, силен ветер и интензивни врнежи од град како што беше случајот со Прилеп денес, како и на другите места од западна и северозападна Македонија, вклучувајќи го и Скопскиот регион. Вчера имавме невообичаено топло време, а и денес. Но денес рано наутро и претпладнето на висина продирање постуден воздух од север, воздухот беше доволно влажен придружен со фронтален систем. Судирот на топол и ладен воздух токму услови да имаме ваква состојба со времето денес ( Развој на конвективни облаци и порој од дожд, проследен со силни грмежи, ветер и интензивен град)! ⛈️⛈️⛈️

Од утре па натаму следува период на стабилно и суво време, но со ЗНАЧИТЕЛНО ПОНИСКИ температури.

Инаку денес најтопол град во Македонија беше Битола каде беа измерени дури 22 степени.

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.