Занимливости

НЕВРЕМЕ КОЕ Е ВООБИЧАЕНО ЗА АВГУСТ, А НЕ ЗА СРЕДИНАТА НА ДЕКЕМВРИ МЕСЕЦ – ШТО СЕ СЛУЧУВАШЕ СО АТМОСФЕРАТА ВО МАКЕДОНИЈА ДЕНЕС?!?!

Во денешните рани утрински часови и во текот на денешното претпладне во Македонија, и тоа особено во западниот и северниот дел од истата имавме МНОГУ НЕМИРНА Атмосфера. Погледнете на што се должи сето ова:   Тоа што се случуваше денес во раните утрински часови и претпладнето од денешниот ден е …

Повеќе

(ФОТО) ПРЕКРАСНА СНЕЖНА БАЈКА НА ПЛАНИНСКИОТ ПРЕВОЈ “СТРАЖА” – ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА СНЕЖНАТА УБАВИНА ЗА ПРВ ПАТ ОВАА СЕЗОНА!

Како што беше најавено од наша страна, првиот снег за оваа сезона се спушти и на помала надморска височина. поточно истата се спушти и под 1000 м.н.в, а слаб снег провеа понекаде и во градовите. Во продолжение погледнете ја првата снежна бајка за оваа сезона на планинскиот превој “Стража” и …

Повеќе

(ФОТО) ГОЛЕМА КОЛИЧИНА НА СНЕГ НАВРНА НА ГОРСКИ КОТАР – ХРВАТСКА! ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ИДИЛАТА…

Во текот на вчерашната вечер и ноќ на Горски Котар во Хрватска поради заладувањето имаше ИНТЕНЗИВНИ врнежи од СНЕГ. Токму на ова планинско место е создадена прекрасна снежна бајка. Погледнете како изгледаа некои делови од Горски Котар во Хрватска денеска Фото: HR VRIJEME Инаку во Македонија можни се локални ПОПЛАВУВАЊА …

Повеќе

ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ НА ПЕЛИСТЕР ЗА ОВАА СЕЗОНА!

Како што беше најавено од наша страна, денес температурите ЗНАЧИТЕЛНО се намалија поради влијанието на Медитеранскиот циклон и постудената воздушна маса од север. Врнежите од дожд кои ги имаше насекаде низ Македонија на врвот Пелистер на планината Баба поради ГОЛЕМИОТ ПАД на температурата преминаа во врнежи од СНЕГ. Токму на …

Повеќе

Во неделата забележан најтоплиот ден досега оваа година во Македонија! Температури кои беа НЕВООБИЧАЕНО ВИСОКИ!

Во неделата во Македонија беше забележан НАЈТОПЛИОТ ден досега оваа година. Температурите на воздухот беа ЗНАЧИТЕЛНО НАД ПРОСЕКОТ за овој период од годината. Сето ова беше поради влијанието на НЕВООБИЧАЕНО ТОПЛАТА воздушна маса од Африка. Температурите речиси насекаде се искачија и над 30 степени, а најтопло беше во Скопје Зајчев …

Повеќе

ПРОГНОЗИТЕ СЕ ОСТВАРИЈА: ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ ВО СОСЕТСТВОТО – ВРНЕ НА КОПАОНИК, СРБИЈА

Како што и беше најавено, студениот воздушен бран од север и од североисток стигна во сосетството и го донесе првиот снег. Снег во моментов врне на Копаоник, Србија. Таму веќе има и тенка снежна покрвика, додека температурата се спушти до неверојатни 0 степени: Студениот бран ја зафати и Македонија, и …

Повеќе

Забележан најтоплиот ден во Македонија досега ова лето – погледнете ги измерените температури

Вчера беше забележан најтоплиот ден досега кога во Гевгелија температурата на воздухот достигна до 39 степени. Многу топло беше и во останатите делови од државвава каде беа измерени многу високи температури на воздухот, во Охрид во текот на вчерашниот ден се измерија 34 степени, исто така  и во Тетово додека …

Повеќе

Браво за УХМР по уште едната успешна интервенција за спречување на град со помош на авионско засејување на градоносните облаци

Пелагонискиот и Преспанскиот регион во саботата беа зафатени од интензивна нестабилна воздушна маса која доаѓаше од југ. Со цел да се спречи појава на град, Управата за хидрометеоролошки работи преку радарските центри Ѓуриште и Тополчани и Аероклуб Скопје во периодот од 10:15 часот до 16:33 часот извршија авионско засејување на …

Повеќе

Дознајте нешто плус за метеорологијата: КУМУЛОНИМБУС – Најмоќниот облак во атмосферата

Кумулонимбусот е вертикален облак и се формира  и развива во многу нестабилна атмосфера, се појавува особено во топлиот летен период од годината и тоа за време на судир на две воздушни маси (топлата од југ  и студената од север). Од нив се појавуваат интензивни поројни врнежи од дожд и град …

Повеќе

АМСМ со информации за моменталната состојба на патиштата низ Македонија

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по наместа влажни коловози. ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични премини за влез во државата за странски државјани, патници и возила, освен за транзит на товарни возила, за претставници на дипломатскиот …

Повеќе