Свет

ВО РОК ОД ДВЕ НЕДЕЛИ ОД ВИСТИНСКА ЗИМА ВО ПРАВО ЛЕТО – ВО ШПАНИЈА ОД -15°C, ТЕМПЕРАТУРИТЕ ПОРАСНАА ДО ЛЕТНИ 30°C

За само петнаесет денови од вистинска зима и температури кои се спуштаа до -15 степени проследени со интензивни снежни врнежи и голема снежна покривка, јужните предели од Шпанија се зафатени од вистински летен топол бран и многу високи температури на воздухот (невообичаени за овој период од годината), истите во делови …

Повеќе

САД И КАНАДА ПОГОДЕНИ ОД ЕКСТРЕМНО СТУДЕН БРАН И ИНТЕНЗИВНИ СНЕЖНИ ВРНЕЖИ

Овие денови, голем дел од  САД и Канада се погодени од поларен воздушен бран кој се спушта од Арктикот и истиот условува интензивни снежни врнежи и голема снежна покривка на повеќе места. Температурите на воздухот пак се екстремно ниски, невообичаени за овој дел од годината и понекаде веќе се спуштаат …

Повеќе

АМЕРИКА ВЕЌЕ МРЗНЕ – ИЗМЕРЕНИ ДУРИ -26°C

Овие денови, северните и централните предели на САД се под влијание на поларен воздух кој се спушта од Арктикот и кој условува екстремно ниски температури на воздухот, невообичаени за овој дел од годината. Во делови од САД веќе температурите се спуштаат дури до -26 степени. Евеј ги денешните измерени вредности …

Повеќе

БАЛКАНОТ ПРЕД ЗИМСКИ УДАР – СЕ ОЧЕКУВААТ ИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД И СНЕГ

Почнувајќи од доенес и тоа од Словенија и Хрватска, каде најпрво ќе пристигне студениот бран од Арктикот и ќе услови врнежи од дожд и снег на планините, додека темпоературите значително ќе се намалат и ќе бидат невообичаено ниски за овој дел од годината. Потоа од овој студен бран доцна попладнево …

Повеќе

ВО ЖИВО: ПРЕКРАСНА СНЕЖНА БАЈКА ВЛАДЕЕ ВО АЛПСКИОТ РЕГИОН

Во моментов прекрасна снежна бајка владее во Алпскиот регион, погледнете во продолжение: Passo delo Stelvio – Италија Инаку Алпскиот регион понатаму ќе биде на удар на нов снежен бран и интензивни снежни врнежи, особено интензивни снежни врнежи се очекуваат од утре. За нови, детални и по потреба обновени метео информации, …

Повеќе

ВИСТИНСКА СНЕЖНА ИДИЛА ВЛАДЕЕ ВО АЛПСКИОТ РЕГИОН, ИСТАТА УСЛОВИ ГОЛЕМА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО И КАЈ НАС

Пов влијание на поларен воздух кој како што најавивме се спушта од Атлантикот кон Европскиот Континент, во Алпсикиот регион услови ИНТЕНЗИВНИ снежни врнежи и вистинска зима Снег паѓа во голем дел од Алпскиот регион а температурите на воздухот се значително под просекот за овој дел од годината Особено интензивни снежни …

Повеќе

ВИСИНСКИ ЦИКЛОН ЌЕ ГО ЗАФАТИ БАЛКАНОТ: НА УДАР НА ПОПЛАВУВАЊА БОСНА И СРБИЈА

Висински циклонски систем во текот на следните денови ќе го зафати поголемиот дел од Балканскиот Полуостров. Сепак најпогодени ќе бидат Босна и Србија каде се очекува најголемо количество на воден талог за релативно кратко време и тоа особено во текот на ноќта недела кон понеделник, како и во понеделник, додека …

Повеќе

ВЕТЕР СО БРЗИНА ОД 100 КМ/ЧАС, ОБИЛНИ ВРНЕЖИ КОЈ МОЖЕ ДА УСЛОВАТ ПОПЛАВИ – СИЛЕН ЦИКЛОН ГО ЗАФАЌА РЕГИОНОТ

Силен циклон во текот на оваа ноќ, а особено утре ќе го зафати Балканскиот Полуосторов и регионот. Ветер со брзина од 100 км/час ќе ги погоди делови од Јадранот, Босна  и Херцеговина и Црна Гора. Многу интензивни врнежи од дожд, проследени со грмежи особено ќе ги погоди северозападните предели на …

Повеќе