Прогноза

ЗА ВРЕМЕ НА ОВОЈ ВИКЕНД СЛЕДУВА ВИСТИНСКО ЛЕТО! НОВА ПОГОЛЕМА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО И ВРНЕЖИ ОД ВТОРНИК

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, додека температурите ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 27 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и потопло со мала локална облачност. …

Повеќе

НЕВООБИЧАЕНО СТУДЕНО УШТЕ ДЕНЕС – ОД УТРЕ, ПА ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ БРЗО И ГОЛЕМО ЗАТОПЛУВАЊЕ НА ВРЕМЕТО

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и СВЕЖО со мала до умерена локална облачност и со умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Претпладнево локално сеуште ќе има нешто повеќе облачност. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 14 до 23 степени. Во Скопје и околината претпладнево …

Повеќе

НЕВООБИЧАЕНО СТУДЕНИОТ БРАН СЕ ПОБЛИСКУ ДО НАС: МОЖНА Е ПОЈАВА НА ПРВИОТ МРАЗ ЗА ОВАА СЕЗОНА

Денес времето во Македонија ќе се задржи сончево и натпросечно топло со умерена локална облачност и со умерен, повремено засилен ветер од југозападен правец. Особено во западните предели ќе има услови за локален краткотраен дожд. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 26 до 34 степени. Во Скопје и околината …

Повеќе

ВИКЕНДОВ НЕСТАБИЛНО – СЕ ОЧЕКУВА ПОРОЕН ДОЖД, ГРМЕЖИ И СИЛЕН ВЕТЕР, ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ ОД ВТОРНИК

Овој викенд нашата територија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса од северозапад. Времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град. До понеделник ќе продолжи да дува умерен до засилен ветер од западен …

Повеќе

СЕ ОЧЕКУВА СИЛНО ЈУГОЗАПАДНО ВОЗДУШНО СТРУЕЊЕ – ОД САХАРА ЌЕ ПРИСТИГНЕ ПРАШИНА И ПЕСОК – ЗА ВИКЕНДОТ ПРОМЕНА

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло со умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност. Ќе …

Повеќе

НАЈНОВИ ДЕТАЛИ ЗА ВРЕМЕТО: УШТЕ ПОТОПЛОТО ВРЕМЕ ДОАЃА – СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ТЕМПЕРАТУРИ И ДО 35°C

Во следните часови, облачноста од запад и југозапад ќе се зголемува и особено во јужните и југозападните предели ќе има услови за краткотраен локален слаб дожд. Што се однесува до времето за новата недела која што ни започнува од понеделник, како што најавиме нашата територија ќе биде зафатена од ЗНАЧИТЕЛНО …

Повеќе

ДО КРАЈОТ НА ДЕНОВ ПОЈАВА НА ПОВРЕМЕН ЛОКАЛЕН ДОЖД – ОД УТРЕ ПОЗНАЧИТЕЛЕН ПОРАСТ НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ

До крајот на денов времето во Македонија ќе биде умерено до значително облачно, а ќе има појава и на повремен локален дожд. Услови за локален краткотраен дожд ќе има и во Скопје и околината. Максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 25 степени. Во Скопје максималната температура …

Повеќе

ПРОДОР НА УШТЕ ПОТОПОЛ ВОЗДУХ ОД ЈУГ – ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ СЛЕДУВА ПОНАТАМОШЕН ПОРАСТ НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ

До крајот на денов времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, додека особено навечер и во текот на ноќта од југ облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен и од североисточен правец. Максималните температури ќе се искачуваат во интервалот …

Повеќе

ПОВЕЌЕ ОБЛАЦИ ОД КОЛКУ СОНЦЕ ВО СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ – НО СЕПАК ТОПЛОТО СЕПТЕМВРИСКО ВРЕМЕ ПРОДОЛЖУВА

До крајот на денешниот ден ќе има услови за повремен локален дожд и ретки грмежи, а ќе дува и слаб до умерен ветер од источен и од североисточен правец, кој во североисточните предели повремено ќе засилува на интензитет. Максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 27 степени. …

Повеќе

НАЈАВА ЗА НЕСТАБИЛНО ВРЕМЕ ЗА ВИКЕНДОТ И ВО ПОНЕДЕЛНИК – ПОЈАВА НА ПОРОЕН ДОЖД И ГРМЕЖИ НА ПОВЕЌЕ МЕСТА

До сабота ќе се задржи стабилно, суво и сончево време со мала до умерена локална облачност и со ниски утрински температури кој понекаде ќе се спуштат дури и под 5 степени, додека во најтоплите предели истите ќе се спуштат до околу 15 степени. Максималните температури ќе се искачуваат во интервалот …

Повеќе