Прогноза

СЛЕДУВА СУВ И ГОЛЕМ СТУД – ТЕМПЕРАТУРИТЕ ЌЕ СЕ СПУШТААТ И ПОД -15 СТЕПЕНИ, ПОГЛЕДНЕТЕ КАДЕ!

Под влијание на ПОЛАРНА воздушна маса која се спушта од север, во текот на седмицата која што ни претстои ќе имаме МНОГУ СТУДЕНО и суво време (сув студ). Ќе биде променливо облачно со сончеви периоди а само денес локално ќе провејува и снег. Особено денес и утре ќе дува ЗАСИЛЕН, …

Повеќе

ОД ПРЕТСТОЈНАТА НОЌ НАГЛО И ГОЛЕМО ЗАЛАДУВАЊЕ НА ВРЕМЕТО И ОЛУЕН СЕВЕРЕН ВЕТЕР!

НАЈАВА ЗА ПРОДОР НА ПОЛАРЕН ВОЗДУШЕН БРАН И ОЛУН СЕВЕРЕН ВЕТЕР: Почнувајќи од денес попладне и навечер, па во текот на следната седмица територијата на Македонија ќе биде под влијание на ПОЛАРНА воздушна маса од север. Сето ова ќе биде проследено со СИЛЕН , повремено и ОЛУЕН ветер од северен …

Повеќе

СТУДЕНО ВРЕМЕ – ОД УТРЕ ПА НАТАМУ ЛОКАЛНО СО ПОСЛАБИ ВРНЕЖИ ПРЕТЕЖНО ОД СНЕГ! ОВА СЕ НАЈНОВИТЕ МЕТЕО ДЕТАЛИ…

Продолжува периодот на променливо облачно и СТУДЕНО време со сончеви периоди и истите повремено и тоа особено денес ќе бидат подолги. Од утре па натаму повремено и локално ќе има послаби врнежи од снег, само во некои од пониските места ќе има послаби врнежи од дожд и снег или влажен …

Повеќе

СТУДЕНО, ПОВРЕМЕНО И ВЕТРОВИТО ВРЕМЕ СО ЗАСИЛЕН СЕВЕРЕН ВЕТЕР – ПОВРЕМЕНО ЌЕ ИМА СЛАБИ ВРНЕЖИ ОД СНЕГ, ОСОБЕНО ОД ЧЕТВРТОК!

Продолжува периодот на СТУДЕНО и променливо време со сончеви периоди. Повремено и локално ќе провејува слаб снег. Исто така повремено ќе дува и умерен до засилен ветер од северен правец. Минималните температури насекаде ќе се спуштаат под нулата, и истите понекаде ќе се спуштаат близу -10 степени. Максималните дневни температури …

Повеќе

НАЈНОВА МЕТЕО ВЕСТ: СНЕЖЕН БРАН НАСЕКАДЕ НИЗ МАКЕДОНИЈА ОД ЧЕТВРТОК?!

Следува период на ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТУДЕНО и променливо време со сончеви периоди. Повремено ќе има услови за локално и слабо провејување на СНЕГ. Исто така повремено ќе дува и умерен до засилен ветер од северен правец. Минималните температури НАСЕКАДЕ ќе се спуштаат под нулата, и истите понекаде ќе се спуштат и …

Повеќе

СЛЕДУВА ПРОДОР НА НОВИ ВРНЕЖИ ОД МЕДИТЕРАНОТ – ОВОЈ ПАТ ПОРАДИ ДОПОЛНИТЕЛНОТО ЗАЛАДУВАЊЕ СНЕГ ПОНЕКАДЕ И ВО ГРАДОВИТЕ!

Во следните часови, а особено во текот на денешната ноќ према утринските часови од утрешниот ден од Медитеранот на повеќе места ќе има нови врнежи од дожд и снег на пониските места (градовите) и само снег на повисоките места и на планините, каде снежната покривка дополнително ќе се зголеми. Овој …

Повеќе

ЌЕ БИДЕ МНОГУ ПОСТУДЕНО – ОЧЕКУВАМЕ НОВИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД, СНЕГ КАКО И ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА СНЕЖНАТА ПОКРИВКА НА СКИЈАЧКИТЕ ЦЕНТРИ!

Денес ќе има локални слаби врнежи од дожд, додека на повисоките места и на планините ќе има врнежи од снег. Повеќе врнежи денес и тоа во овие претпладневни часови ќе има во источните предели од Македонија. Потоа во следните денови ќе биде ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТУДЕНО и претежно облачно. Ќе има повремени …

Повеќе

60 ЦМ СНЕГ НА ПОПОВА ШАПКА – ИДЕАЛНО ЗА СКИЕЊЕ! ПОНАТАМУ МАКЕДОНИЈА ПОД ВЛИЈАНИЕ НА ГОЛЕМ ВЛАЖЕН БРАН ОД МЕДИТЕРАНОТ, ЌЕ ИМА МНОГУ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД И СНЕГ!

Снежната покривка на скијачкиот центар Попова Шапка денес изнесува 60 цм. Со оглед на тоа дека и понатаму ќе бидеме под влијание на серија на влажни воздушни бранови од Медитеранот, на овој скијачки центар снежната покривка ЗНАЧИТЕЛНО ќе се зголеми (за над 20 цм). Снежната граница доцна попладнево и во …

Повеќе

СИЛНИОТ ЏЕНОВСКИ ЦИКЛОН ЌЕ ПРОДОЛЖИ ДА НИ НОСИ ДОЖД, СНЕГ И ЗНАЧИТЕЛНА СНЕЖНА ПОКРИВКА, ОСОБЕНО НА ПЛАНИНИТЕ (НАД 40 ЦМ СНЕГ)!

Февруари месец би тебало да ја покаже вистинската зимска идила. Барем според последните анализи очекуваме почести продори од север кој би условувале ладен воздух и врнежи од снег и на пониските места (градови).Да напоменеме дека повремено се очекуваат и јужни струења кој ќе условуваат натпросечно високи температури. Многу е тешко …

Повеќе

ЏЕНОВСКИ ЦИКЛОН ВО ТЕКОТ НА ЦЕЛАТА ОВАА НЕДЕЛА СО СЕБЕ НИ НОСИ МНОГУ ДОЖД И СИЛЕН ВЕТЕР ОД НАД 80 КМ/ЧАС – ЗА ВИКЕНДОТ МНОГУ ПОСТУДЕНО И СНЕЖНО ВРЕМЕ!

Под влијание на ИЗРАЗЕНА ЦИКЛОНСКА активност со центар над Џеновскиот залив и на серија на влажни воздушни бранови, до самиот крај на оваа седмица времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Локално и повремено врнежите ќе бидат ПОРОЈНИ и ОБИЛНИ (над 70 л/м2), со што …

Повеќе