Новости

ОД ДЕНЕС ЗНАЧИТЕЛНО ПОСВЕЖО ВРЕМЕ И СЕВЕРЕН ВЕТЕР – СЛЕДНИТЕ УТРА ТЕМПЕРАТУРИ ДУРИ И ДО 0°C

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и ЗНАЧИТЕЛНО ПОСВЕЖО со сончеви периоди. Ќе има услови и за локален краткотраен дожд, а ќе дува и слаб до умерен, а Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 22 до …

Повеќе

ОД СЕВЕР КОН НАШАТА ДРЖАВА ПАТУВА ПОСТУДЕН ВОЗДУХ – ЌЕ СТИГНЕ ВО ВТОРНИК!

Во останатиот дел од викендот повторно ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи. До понеделник ќе продолжи да дува умерен, повремено на некои места ЗАСИЛЕН ветер од западен и од југозападен правец (над 60 км/час). Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 33 степени. Потоа во …

Повеќе

ОД ДЕНЕС МАЧНО И СПАРНО ВРЕМЕ – ЌЕ ЗАПОЧНЕ ДА ДУВА ЗАСИЛЕН ТОПОЛ ВЕТЕР, ЗА ВИКЕНДОТ ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и понатаму натпросечно топло со умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено на некои места засилен ветер од западен и од југозападен правец. Попладне ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд и грмежи. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 28 до …

Повеќе

ВИСТИНСКО СЕПТЕМВРИСКО ЛЕТО ВО МАКЕДОНИЈА: НАТПРОСЕЧНО ТОПЛО ВРЕМЕ И ВО СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ – ЗА ВИКЕНДОТ И ЛОКАЛНА ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со мала локална …

Повеќе

ВРЕМЕТО СЕ ПОВЕЌЕ ЗАТОПЛУВА – ПОНАТАМУ ТЕМПЕРАТУРИ И ДО 36°C

До крајот на денов, како и во текот на следните денови, нашата територија ќе продолжи да биде под влијание на ТОПЛОТНИОТ бран од југ кој ќе условува натпросечно високи температури на воздухот. Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив …

Повеќе

СПРЕМНИ ЗА НА ПЛАЖА? СЛЕДНАТА СЕДМИЦА МАКЕДОНИЈА ЌЕ ЈА ЗАФАТИ ТОПЛОТЕН БРАН И ВИСТИНСКО ЛЕТО

Топлотен бран од југ, кој ќе биде со умерен интензитет (типичен за месец септември) ќе ја зафати нашата територија во текот на следната седмица. Односно од понеделник па натаму. Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од северен правец. Температурите …

Повеќе

ИАКО ПОВЕЌЕ ОБЛАЦИ – СЕПАК НЕМА ДА ИЗОСТАНАТ ТОПЛИТЕ СЕПТЕМВРИСКИ КАСНО ЛЕТНИ ДЕНОВИ

До крајот на денов, како и во следните денови времето во Македонија ќе биде умерено, повремено и значително облачно, а ќе има услови и за појава на локален краткотраен дожд.  Ќе дува и слаб до умерен ветер од променлив правец.  Најмногу сончеви периоди се очекуваат во сабота. Минималните температури ќе …

Повеќе

АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ПРОМЕНАТА НА ВРЕМЕТО СЕ ПОБЛИСКУ ДО НАС – ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА ВРНЕЖИ И ГРМЕЖИ

До крајот на денов, како и утре претпладне сеуште времето ќе биде претежно стабилно и суво, додека утре попладне и кон крајот на денот ќе има услови за локален краткотраен дожд. Локален дожд ќе има и во текот на ноќта кон недела. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 23 …

Повеќе

СПРЕМЕТЕ ЈА ТОПЛАТА ОБЛЕКА: ЌЕ ЗАПОЧНЕ ДА ДУВА ЗАСИЛЕН ВЕТЕР СО БРЗИНА ДО ОКОЛУ 60 КМ/ЧАС – ТЕМПЕРАТУРИТЕ ЗНАЧИТЕЛНО ЌЕ СЕ НАМАЛАТ

Под влијание на постуден воздух од север, денес кон крајот на денов и навечер, како и во текот на утрешниот ден ќе дува умерен, а особено Долж Повардарието ЗАСИЛЕН ветер од северен и од северозападен правец (повремено до околу 60 км/час). Исто така денес попладне, особено во северните предели ќе …

Повеќе

ПРВИОТ СНЕГ ПРИСТИГНА ПОРАНО НА БАЛКАНОТ – ВО СЛОВЕНИЈА

Снегот на Балканот оваа година пристигна порано. Во текот на вчерашниот ден, поради спуштање на студен воздух од Алскиот регион кон Балканскиот Полуостров, во Словенија падна првиот снег. Снег врнеше на Кредарица, а врнежите условија и мала снежна покривка Во следните денови, очекуваме температурите и тоа особено наутро да бидат …

Повеќе