Новости

ОД ПРЕТСТОЈНАТА НОЌ НАГЛО И ГОЛЕМО ЗАЛАДУВАЊЕ НА ВРЕМЕТО И ОЛУЕН СЕВЕРЕН ВЕТЕР!

НАЈАВА ЗА ПРОДОР НА ПОЛАРЕН ВОЗДУШЕН БРАН И ОЛУН СЕВЕРЕН ВЕТЕР: Почнувајќи од денес попладне и навечер, па во текот на следната седмица територијата на Македонија ќе биде под влијание на ПОЛАРНА воздушна маса од север. Сето ова ќе биде проследено со СИЛЕН , повремено и ОЛУЕН ветер од северен …

Повеќе

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА ГОЛЕМ СТУД СО ТЕМПЕРАТУРИ ДО -15 СТЕПЕНИ!

Во текот на измината ноќ под влијание на брз влажен и студен воздушен бран од север на повеќе места низ Македонија имаше врнежи претежно од снег, со што на повисоките места и на планините дојде до зголемување на веќе постоечката снежна покривка. Мала снежна покривка се формираше понекаде и на …

Повеќе

СТУДЕНО ВРЕМЕ – ОД УТРЕ ПА НАТАМУ ЛОКАЛНО СО ПОСЛАБИ ВРНЕЖИ ПРЕТЕЖНО ОД СНЕГ! ОВА СЕ НАЈНОВИТЕ МЕТЕО ДЕТАЛИ…

Продолжува периодот на променливо облачно и СТУДЕНО време со сончеви периоди и истите повремено и тоа особено денес ќе бидат подолги. Од утре па натаму повремено и локално ќе има послаби врнежи од снег, само во некои од пониските места ќе има послаби врнежи од дожд и снег или влажен …

Повеќе

НАЈНОВА МЕТЕО ВЕСТ: СНЕЖЕН БРАН НАСЕКАДЕ НИЗ МАКЕДОНИЈА ОД ЧЕТВРТОК?!

Следува период на ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТУДЕНО и променливо време со сончеви периоди. Повремено ќе има услови за локално и слабо провејување на СНЕГ. Исто така повремено ќе дува и умерен до засилен ветер од северен правец. Минималните температури НАСЕКАДЕ ќе се спуштаат под нулата, и истите понекаде ќе се спуштат и …

Повеќе

ЛОКАЛНО ПРОВЕЈУВАЊЕ НА СНЕГ, ЗАСИЛЕН СЕВЕРЕН ВЕТЕР И ТЕМПЕРАТУРИ ДО ОКОЛУ -10 СТЕПЕНИ! ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО ТОЧНО НЕ ОЧЕКУВА ОД ВРЕМЕТО ПОНАТАМУ

Под влијание на СТУДЕНА воздушна маса која се спушта од север, во следните денови ќе имаме променливо облачно време со сончеви периоди. Само денес ќе биде претежно облачно со повремени локални послаби врнежи од дожд и снег на пониските и само снег на повисоките места и на планините. Во некои …

Повеќе

СЛЕДУВА ПРОДОР НА НОВИ ВРНЕЖИ ОД МЕДИТЕРАНОТ – ОВОЈ ПАТ ПОРАДИ ДОПОЛНИТЕЛНОТО ЗАЛАДУВАЊЕ СНЕГ ПОНЕКАДЕ И ВО ГРАДОВИТЕ!

Во следните часови, а особено во текот на денешната ноќ према утринските часови од утрешниот ден од Медитеранот на повеќе места ќе има нови врнежи од дожд и снег на пониските места (градовите) и само снег на повисоките места и на планините, каде снежната покривка дополнително ќе се зголеми. Овој …

Повеќе

60 ЦМ СНЕГ НА ПОПОВА ШАПКА – ИДЕАЛНО ЗА СКИЕЊЕ! ПОНАТАМУ МАКЕДОНИЈА ПОД ВЛИЈАНИЕ НА ГОЛЕМ ВЛАЖЕН БРАН ОД МЕДИТЕРАНОТ, ЌЕ ИМА МНОГУ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД И СНЕГ!

Снежната покривка на скијачкиот центар Попова Шапка денес изнесува 60 цм. Со оглед на тоа дека и понатаму ќе бидеме под влијание на серија на влажни воздушни бранови од Медитеранот, на овој скијачки центар снежната покривка ЗНАЧИТЕЛНО ќе се зголеми (за над 20 цм). Снежната граница доцна попладнево и во …

Повеќе

ЏЕНОВСКИ ЦИКЛОН ВО ТЕКОТ НА ЦЕЛАТА ОВАА НЕДЕЛА СО СЕБЕ НИ НОСИ МНОГУ ДОЖД И СИЛЕН ВЕТЕР ОД НАД 80 КМ/ЧАС – ЗА ВИКЕНДОТ МНОГУ ПОСТУДЕНО И СНЕЖНО ВРЕМЕ!

Под влијание на ИЗРАЗЕНА ЦИКЛОНСКА активност со центар над Џеновскиот залив и на серија на влажни воздушни бранови, до самиот крај на оваа седмица времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Локално и повремено врнежите ќе бидат ПОРОЈНИ и ОБИЛНИ (над 70 л/м2), со што …

Повеќе

СЛЕДНАТА СЕДМИЦА НА ПОВИДОК НОВА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО И СИЛЕН ЈУЖЕН ВЕТЕР! ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА НАЈНОВАТА МЕТЕО АНАЛИЗА…

До крајот на оваа недела во Македонија продолжува периодот на променливо облачно време со сончеви периоди. Само во сабота ќе има појава на локален слаб дожд, додека на повисоките места и на планините ќе провејува снег. Снежната граница локално можно е да се спушти и под 1000 м.н.в. Ќе дува …

Повеќе

КОНЕЧНО ЗИМАТА ЌЕ ЈА ПОКАЖЕ СВОЈАТА СИЛА: ДОАЃА ЗНАЧИТЕЛНА СНЕЖНА ПОКРИВКА НА ПЛАНИНИТЕ – ПРОВЕЈУВАЊЕ НА СНЕГ ЌЕ ИМА И ВО ГРАДОВИТЕ!

Под влијание на ИЗРАЗЕН влажен бран и циклонска активност од запад, особено оваа вечер и во текот на ноќта насекаде ќе има врнежи од дожд, додека на планините над 1000 м.н.в врнежите од дожд ќе преминуваат во врнежи од снег и тоа особено во западните предели. Локално и тоа особено …

Повеќе