Неделна Прогноза

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: НАДОАЃАЊЕ НА НОВА ТУРА НА ГОЛЕМА ТОПЛИНА И ЕКСТРЕМНО ВИСОК УВ – ИНДЕКС!

Во текот на оваа седмица, и тоа под влијание на претежно стабилна и сува воздушна маса, времето во Македонија ќе биде претежно стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а на некои места, и тоа особено Долж Повардарието повремено засилен ветер од …

Повеќе

СЛЕДУВА ПРОДОР НА УШТЕ ПОТОПОЛ ВОЗДУХ ОД АФРИКА: Во следните денови температурите полека ќе се приближуваат дури и дo близу 40°C

Нашата територија и понатаму во следните денови ќе се наоѓа под влијание на НЕВООБИЧАЕНО ТОПЛА воздушна маса со потекло од Африка, и истата ќе условува невообичаено високи температури за овој период од годината кој на повеќе места ќе надминуваат 30 степени, а во најтоплите предели истите се очекува да надминат …

Повеќе

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: Подгответе се за ВИСТИНСКО ЛЕТО – но и за повремена и локална попладневна НЕСТАБИЛНОСТ!

Во периодот кој што следува, односно во неделата која е пред нас и тоа под влијание на ЗНАЧИТЕЛНО ПОТОПЛА воздушна маса која ќе продре од северните предели на Африка, температурите ќе бидат се повисоки, а времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови, и тоа …

Повеќе

СЛЕДУВА ТОПОЛ БРАН И ТЕМПЕРАТУРИ ПОВИСОКИ ДУРИ ЗА ОКОЛУ 10 СТЕПЕНИ ОД ПРОСЕЧНИТЕ: СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ ПРОДОЛЖУВА И ГОЛЕМАТА СУША

Топлотен бран од југ и значително повисоки температури од просечните ќе ја одбележи новата седмица која што ни претстои. Температурите во текот на оваа седмица, повремено ќе бидат дури и за околу десет степени повисоки од нормалните за овој период од годината. Времето ќе биде сончево, повремено со мала до …

Повеќе

ПЕКОЛЕН БРАН ВО МАКЕДОНИЈА – ДЕТАЛНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО ЗА ЦЕЛАТА СЕДМИЦА КОЈА Е ПРЕД НАС

Нашата територија полека подпаѓа под влијание на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса која продира од југ (северните предели на Африка), а температурите на воздухот бележат тенденција на значителен пораст. Во текот на седмицата која ни претстои времето ќе биде сончево и ЕКСТРЕМНО ТОПЛО со мала до умерена локална облачност и со …

Повеќе

УВ ИНДЕКС 11 И ТЕМПЕРАТУРИ ДО 42 СТЕПЕНИ – ПЕКОЛНИОТ БРАН ПРОДОЛЖУВА И ВО СЕДМИЦАТА КОЈА ШТО НИ ПРЕТСТОИ

Пеколниот бран проследен со ЕКСТРЕМНО висок УВ ИНДЕКС продолжува и во неделата која што ни претстои. Нашата територија и понатаму ќе се наоѓа под влијание на МНОГУ ТОПЛА воздушна маса која продира од јужните географски широчини (северните предели на Африка). Времето и во следните денови ќе се задржи претежно стабилно, …

Повеќе

Сите ја очекуваме Африка и вистинските летни температури – погледнете кога да ги очекуваме

Голем дел од нас граѓаните го очекуваат вистинското лчето и топлите предели од Африка. Според најновите анализи со кој располагаме позначителен посрат на температурите на воздухот, и продор на значително потопла воздушна маса од северните предели на Африка кон нашата држава се очекува некаде кон крајот на овој месец, или …

Повеќе