Најнови вести

НЕВООБИЧАЕНО СТУДЕНИОТ БРАН ГО ДОНЕСЕ ПРВИОТ СНЕГ ВО МАКЕДОНИЈА ЗА ОВАА СЕЗОНА – ПАДНА НА ПОПОВА ШАПКА

Невообичаено студениот бран кој ја зафати Македонија го донесе и првиот снег за оваа сезона. Во текот на изминатата ноќ паѓаше на Попова Шапка каде температурата се спушти до околу 0 степени, а се создаде и тенка снежна покривка. Еве како изгледа Попова Шапка утрово Фото: Skimacedonia.mk Невообичаеното студено време …

Повеќе

ОД ДЕНЕС УШТЕ ПОСТУДЕНО – ДОДЕКА СЛЕДНИТЕ УТРА ТЕМПЕРАТУРИ ПОНЕКАДЕ И ПОД НУЛАТА, И МОЖЕН МРАЗ!

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и СВЕЖО со умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Особено попладне и во вечерните часови ќе има повремен локален дожд. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 23 степени. Во Скопје и околината времето …

Повеќе

ВОНРЕДНО БИОМЕТЕО: СЕ ОЧЕКУВА ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ ЗА 10 СТЕПЕНИ И СЕВЕРЕН ВЕТЕР ОД НАД 60 КМ/ЧАС

Како што веќе најавивме, ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТУДЕНИОТ воздушен бран веќе се спушта од север и североисток кон нашата држава. Од утре па во следните неколку денови, односно до четврток температурите ќе бидат значително под просекот за овој дел од годината. Времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а особено во …

Повеќе

НЕВООБИЧАЕНО СТУДЕН БРАН ЌЕ ЈА ПОГОДИ ЕВРОПА, РЕГИОНОТ И МАКЕДОНИЈА – ЌЕ ИМА И СНЕГ!

Веќе во Алпскиот регион врне и првиот посериозен снег за оваа сезона. Додека пак Евроспкиот Континент во текот на следните денови ќе се соочи со невообичаено ниски температури на воздухот, и тоа под влијание на МНОГУ СТУДЕН воздушен бран од север и од североисток. Земјите од северниот и од североисточниот …

Повеќе

АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ОД ДЕНЕС ПОПЛАДНЕ, ДО ПОНЕДЕЛНИК СИЛЕН ВЕТЕР ОД НАД 70 КМ/ЧАС

Поради големата разлика во воздушниот притисок на релативно мал простор, од денес попладне па се до понеделник ќе дува умерен, особено во западните и југозападните предели повремено ЗАСИЛЕН ВЕТЕР од западен и од југозападен правец. Ветерот повремено на некои места ќе достигнува брзина од над 70 км/час. Предупредување: Во случај …

Повеќе

СПРЕМЕТЕ СЕ ЗА ЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ – ОД ДЕНЕС, ПА ВО СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ СЕ ПОТОПЛО

До крајот на денов времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Попладне во западните предели ќе има мали услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Максималната температура ќе се искачува во интервалот од 21 до 28 степени, …

Повеќе

БЕЗ ГРИЖИ ЗА СИТЕ ВИЕ КОЈ ДО СЕГА НЕ СТЕ ГО ИСКОРИСТИЛЕ ВАШИОТ ГОДИШЕН ОДМОР – ВРЕМЕНСКИТЕ УСЛОВИ ДОПРВА ЌЕ ВИ ГО ОВОЗМОЖАТ ТОА

По влажниот Медитерански бран кој ќе помине утре и во понеделник над нашата територија и кој ќе услови повремени локални врнежи од дожд, на некои места и поројни проследени со грмежи, како и со засилување на ветерот, и тоа особено во јужните предели а додека во северната половина, истите понекаде …

Повеќе

МЕДИТЕРАНСКИОТ ВЛАЖЕН БРАН ДОАЃА: ЛОКАЛНО ЌЕ УСЛОВИ ПОИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ

До крајот на денов времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, додека во југоисточните предели ќе има услови за локален краткотраен дожд. Максималната температура ќе се искачува во интервалот од 25 до 31 степен. Под влијание …

Повеќе

МАКЕДОНИЈА ПРЕД ТИПИЧНА ЕСЕНСКО – СТУДЕНА НОЌ, НАЈАВА И ЗА ДЕСТАБИЛИЗИРАЊЕ НА ВРЕМЕТО ОД САБОТА НАВЕЧЕР

Претстојната ноќ кај нас ќе биде типично есенска и релативно СТУДЕНА со потпросечни температури на воздухот кој до утре изутрина на повеќе места ќе се спуштат и под 10 степени, односно истите ќе се спуштаат во интервалот од 4 до 15 степени во најтоплите предели. Особено во првата половина од …

Повеќе

СТУДЕН БРАН СЕ ДВИЖИ КОН МАКЕДОНИЈА: ОД ЧЕТВРТОК НАУТРО ТЕМПЕРАТУРИ ОД САМО 5°C

Под влијание на СТУДЕН БРАН од север, кој ќе пристигне утре попладне и навечер и ЗНАЧИТЕЛНО ќе ги спушти температурите на воздухот, особено оние минималните (ноќните и утринските температури). Овој бран ќе услови и појава на краткотраен локален пороен дожд и ретки грмежи во текот на утрешното попладне, особено во …

Повеќе