Најнови вести

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА ГОЛЕМ СТУД СО ТЕМПЕРАТУРИ ДО -15 СТЕПЕНИ!

Во текот на измината ноќ под влијание на брз влажен и студен воздушен бран од север на повеќе места низ Македонија имаше врнежи претежно од снег, со што на повисоките места и на планините дојде до зголемување на веќе постоечката снежна покривка. Мала снежна покривка се формираше понекаде и на …

Повеќе

ДЕТАЛНА МЕТЕО АНАЛИЗА: РЕЛАТИВНО СУВ И ПРОСЕЧНО СТУДЕН ФЕВРУАР – МНОГУ СНЕГ НЕМА ДА ИМА!

Барем според последните анализи со кој ние располагаме, вистинска снежна бајка нема да донесе и февруари мессец, освен повремени и послаби снежни врнежи. Сепак истиот ќе биде просечно студен, што значи температурите ќе бидат во границата на нормалните за месец февруари. Оваа метео анализа важи за целата територија на Македонија, …

Повеќе

ЛОКАЛНО ПРОВЕЈУВАЊЕ НА СНЕГ, ЗАСИЛЕН СЕВЕРЕН ВЕТЕР И ТЕМПЕРАТУРИ ДО ОКОЛУ -10 СТЕПЕНИ! ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО ТОЧНО НЕ ОЧЕКУВА ОД ВРЕМЕТО ПОНАТАМУ

Под влијание на СТУДЕНА воздушна маса која се спушта од север, во следните денови ќе имаме променливо облачно време со сончеви периоди. Само денес ќе биде претежно облачно со повремени локални послаби врнежи од дожд и снег на пониските и само снег на повисоките места и на планините. Во некои …

Повеќе

ЏЕНОВСКИОТ ЦИКЛОН ЌЕ НИ ПРАВИ ПРОБЛЕМИ – СЕ ОЧЕКУВА УШТЕ ПОВЕЌЕ ДОЖД, СНЕГ И ЗНАЧИТЕЛНА СНЕЖНА ПОКРИВКА КАКО И СИЛЕН ВЕТЕР!

Под влијание на изразена циклонска активност со центар над Џеновскиот залив, до самиот крај на оваа, како и во првите денови од следната недела во Македонија времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Локално врнежите ќе бидат ПОРОЈНИ и ОБИЛНИ и проследени со појава на грмежи. Ќе …

Повеќе

ТЕМПЕРАТУРИ ДО 20 СТЕПЕНИ, ЦИКЛОНСКА АКТИВНОСТ, ВРНЕЖИ И СИЛЕН ЈУЖЕН ВЕТЕР! ПОГЛЕДНЕТЕ КАКВО ВРЕМЕ НЕ ОЧЕКУВА ВО ТЕКОТ НА ЦЕЛАТА СЕДМИЦА…..

Во текот на новата седмица, поточно од утре па во деновите потоа нашата територија ќе се наоѓа под влијание на ИЗРАЗЕНО ЈУЖНО воздушно струење и циклонска активност од запад. Ќе дува ЗАСИЛЕН ветер од јужен и од југозападен правец а ќе има и повремени врнежи од дожд. Истите повремено и …

Повеќе

КОНЕЧНО ПРЕКРАСНА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО, РАСЧИСТУВАЊЕ НА МАГЛАТА И ВРНЕЖИ ОД ДОЖД И СНЕГ! ПОГЛЕДНЕТЕ ОД КОГА…

Божиќ како што претходно кажавме и најавивме ќе го поминеме во знакот на стабилно и суво време со НАТПРОСЕЧНО ВИСОКИ температури на воздухот. Постудено и со магла, ниска облачност и загаденост ќе биде низ котлините. Промена на временската состојба кај нас која конечно ќе донесе врнежи од дожд, снег на …

Повеќе

НАЈНОВИ МЕТЕО ДЕТАЛИ – ПОСЛЕДНИ ЗА ОВАА 2022 ГОДИНА, ЗАДОЛЖИТЕЛНО ПРОЧИТАЈТЕ! СРЕЌНА НОВА 2023 ГОДИНА!

Новогодишната ноќ, како и првата седмица од новата 2023 година во Македонија ќе ја одбележи феноменот “Температурна Инверзија”, што значи дека на планините и повисоките места ќе биде потопло, а во низините и котлините постудено и со магла и со ниска облачност. Магла и ниска облачност се очекува и во …

Повеќе

НОВА ГОДИНА СО ГУСТА МАГЛА И НИСКА ОБЛАЧНОСТ ПО КОТЛИНИТЕ, СОНЦЕ НА ПЛАНИНИТЕ! ВАЖНИ СОВЕТИ ЗА ВОЗАЧИТЕ…

Вистински пролетни температури за нова година, особено на повисоките места и на планините, додека по котлините и речните долини ќе има појава на ГУСТА МАГЛА и на ЗНАЧИТЕЛНА ниска облачност. Ќе биде и тивко. Освен на пониските места (градовите), снег оваа нова година нема да има и на Скијачките центри. …

Повеќе

КОН МАКЕДОНИЈА СЕ ПРИБЛИЖУВА НОВ ПОГОЛЕМ ВЛАЖЕН БРАН – ПОТОА ОД ЧЕТВРТОК ДО САБОТА МНОГУ ПОТОПЛО СО ТЕМПЕРАТУРИ ДУРИ ДО ОКОЛУ 20 СТЕПЕНИ!

Под влијание на нов влажен но и ПОСТУДЕН бран од север, вечерва во западните и во северните, а утре и тоа особено попладне и вечерта и на другите места ќе има нови врнежи од дожд.  На планините над 1500 м.н.в и тоа особено во западните предели ќе има врнежи од …

Повеќе

“ЧУДОВИШТЕТО ОД ЦИКЛОН” УДИРА ВО РЕГИОНОТ И ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВААТ СНЕЖНА БУРА, ПОПЛАВИ И ОЛУЕН ВЕТЕР ДО 90 КМ/ЧАС!

Целиот регион е под закана од МОЌНИОТ циклонски систем од запад кој го нарековме “ЧУДОВИШТЕ ОД ЦИКЛОН”. Истиот во регионот веќе условува дожд и многу ветровито време. Интензитетот на врнежите понатаму ќе се зголемува и локално во следниот период се очекува воден талог од дури повеќе од 200 литри. Токму …

Повеќе