Месечна Прогноза

СУДЕЈЌИ СПРЕМА ДОЛГОРОЧНИТЕ АНАЛИЗИ: На Балканот пристигнува влажен февруари – По 10 февруари можно снежно невреме!

На Балканот му претстои влажен февруари. Што значи нема да недостасува ниту дождот, а ниту снегот. Врнежите ќе бидат над просекот, а особено повеќе врнежи ќе има по 10 февруари, а до тогаш времето ќе биде потопло и посуво. Не се исклучува можноста делови од Балканот да се соочат и …

Повеќе

ДОЛГОРОЧНА МЕТЕО АНАЛИЗА ЗА ФЕВРУАРИ: Не очекува влажен февруари – Снег ќе има!

Судејќи според долгорочните анализи, февруари месец оваа година во Македонија ќе биде со натпросечно количество на врнежи, но малку потопол, за еден до два степени од просекот што не е премногу, а тоа значи дека ќе има и почести продори на студени возушни маси од Арктикот кон нашите краишта. Снегот …

Повеќе

ЈАНУАРИ НИ НОСИ ВИСТИНСКА ЗИМА: Ќе има многу снег на Балканот – Температурите паѓаат под -20 степени!

Најажурниот нумерички модел (ECMWF Евроспки центар за среднорочна прогноза), веќе долго време црта екстремен студ на Балканот во текот на овој месец, а тој би започнал околу, или веднаш по Божиќ. Исто така ќе има и многу снег. Температурите во текот на овој месец на Балканот се очекува да се …

Повеќе

МЕСЕЧНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: Октомври месец потопол, но и посув од вообичаеното!

Оваа година месец октомври ќе го поминеме во знакот на потопло време, но и со помалку врнежи, што значи дека температурите ќе бидат натпросечно високи, а врнежите ќе бидат под просекот. Сепак повремено може да се очекува прилив на поголем влажен воздушен бран кој би условил и поинтензивни врнежи од …

Повеќе

НАЈНОВА МЕТЕО АНАЛИЗА: Месец септември 2023 со многу малку врнежи (вистинско лето)!

Во Македонија во следните денови ќе имаме натпросечно топло време, со високи максимални дневни температури на воздухот, што значи дека нашата територија и понатаму ќе биде под влијание на топла воздушна маса од југ (северните предели на Африка). Времето ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен …

Повеќе

ПРВАТА ПОЛОВИНА ОД МЕСЕЦ МАЈ НИ НОСИ НОВО ГОЛЕМО ЗАЛАДУВАЊЕ НА ВРЕМЕТО, ПА ДУРИ И НОВ СНЕГ!

Според последните анализи кој ги направивме, во првата половина од мај месец ни доаѓа ново ПОГОЛЕМО ЗАЛАДУВАЊЕ на времето кое ќе донесе нови ИНТЕНЗИВНИ врнежи од дожд, па дури и од СНЕГ. Во првата половина од мај очекуваме ПОИНТЕНЗИВНИ СНЕЖНИ врнежи на планините особено во западните и во северозападните предели …

Повеќе

СПОРЕД ПОСЛЕДНИТЕ МЕТЕО АНАЛИЗИ: НЕДОСТАТОК НА ВРНЕЖИ И НАТПРОСЕЧНО ТОПЛО И ВО НОЕМВРИ!

Според последните анализи кој ги подготвивме со помош на најпрецизните нумерички модели, големо заладување и нешто повеќе врнежи не се очекува ниту во ноември месец. Така е барем според сегашните анализи, а промени во прогнозата секако дека се можни. Месец ноември ќе помине во знакот на натпросечно и сушно време. …

Повеќе

ДЕТАЛНА МЕТЕО АНАЛИЗА ЗА ОВОЈ МЕСЕЦ – НАЈПРВИН ПРИЈАТНО ТОПЛО, ПОТОА МОЖНОСТ ЗА ПРВИОТ СНЕГ И ВО МАКЕДОНИЈА!

Септември не беше на наша страна и имавме постудено време отколку што очекувавме. Топлото време ни доаѓа во месец октомври, кога температурите и врнежите ќе бидат исти како и во повеќегодишните прогнози. Познато е и кога може да го очекуваме првиот снег во Македонија. Најпознатиот Македонски метеоролог Славчо Попоски за …

Повеќе

БАБА МАРТА – ОЧЕКУВАЈТЕ ПОЧЕСТИ ПРОДОРИ НА СТУДЕНИ ВОЗДУШНИ МАСИ ОД СЕВЕР, НО И ДОЖДОВИ И СНЕГОВИ!

Според последните анализи со кој располагаме, Баба Марта оваа година ќе биде и тоа како со триста ума. Ќе ни донесе од се по нешто ( и дожд, и студ, и снег, и сонце но и топлина). Последно направените анализи укажуваат на тоа дека првата половина од Март месец ќе …

Повеќе

МЕСЕЧНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО ЗА СЕПТЕМВРИ: ЏЕМПЕРИТЕ ЌЕ ТРЕБААТ – НО И ТОПЛИТЕ ЛЕТНИ ДЕНОВИ НЕМА ДА ИЗОСТАНАТ

Според сегашните анализи кои ние ги направивме со помош на најпрецизните метеоролошки модели во светот, укажуваат на тоа дека месецот септември во поглед на температурите и на врнежите треба да биде просечен. Што значи се очекуваат типични температури на воздухот за септември месец, а исто така и врнежи. Повремено можни …

Повеќе