Slavco Popovski

На кратко ќе ни се затопли времето – Доаѓа нов многу студен бран од север и снег!

По краткотрајното стабилизирање и затоплување на времето, веќе од четврток навечер, па за време на викендот кој доаѓа кај нас во Македонија следува нова голема промена на времето и поинтензивни врнежи од дожд, и тоа поради продор на голем влажен воздушен бран од Атлантикот. Во исто време од север ќе …

Повеќе

ДЕТАЛНА НЕДЕЛНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: Најпрво потопло и суво, потоа нов силен продор на поларниот вртлог од север!

Првите три денови од новата седмица ни носи стабилно, суво и потопло време со повеќе сонце, иако повремено ќе има и облачност над Македонското небо. Наутро и понатаму ќе биде релативно студено со минимални температури на воздухот кој на повеќе места ќе се спуштаат до околу нулата, а понекаде тие …

Повеќе

Следува краткотрајна промена на времето – Потоа од понеделник до среда суво, нови врнежи од дожд и снег од четврток!

Денот недела во Македонија ни носи краткотрајна промена на времето, кога во попладневните и во вечерните часови во западните предели ќе има појава на локален дожд, а на планинските места и на Скијачките центри тие ќе бидат од снег. Врнежите ќе бидат претежно со слаб, или со слаб до умерен …

Повеќе

МЕТЕО НАЈАВА ЗА ПРОДОЛЖЕНИОТ ВИКЕНД: Стабилно, суво и студено – Ќе има појава на мраз!

За време на овој продолжен празничен викенд во Македонија ќе има стабилизирање на временската состојба. Ќе има повеќе сонце, но останува студено, особено во ноќните и во утринските часови. Наутро температурите ќе се спуштаат во интервалот од -5 до 1 степен, со што речиси насекаде низ државава ќе има појава …

Повеќе

СТУДЕН БРАН ОД СЕВЕР: Се очекува врнежите од дожд да преминат во снег, со што ќе има појава и на мраз!

Врнежите кои повторно ќе започнат од следните часови во Македонија, и тоа поради продорот на уште постуден воздух од север, ќе преминуваат во снег и на местата со надморска височина од под 1000 метри, па така врнежи од снег ќе има и во повисоките населени места низ Македонија. Провејување на …

Повеќе

Следува понатамошно спуштање на студен воздух од север – Снежната граница ќе се спушти под 1000 метри!

Под влијание на влажен воздушен бран од југозапад, од следните часови во Македонија ќе има повремени врнежи од дожд со слаб до умерен, повремено и со умерен интензитет. На планините со надморска височина од 1400 – 1500 метри надморска височина врнежите ќе бидат од снег. Поради понатамошно спуштање на студена …

Повеќе

НАЈНОВА МЕТЕО АНАЛИЗА: Во четврток повторно снег во Македонија на помала надморска височина!

Во Македонија во следните денови ќе имаме многу променливо и значително постудено време. Ќе бидеме и под влијание на влажен воздушен бран од запад и од југозапад и истиот ќе условува повремени локални врнежи од дожд на пониските места (градовите), додека на планините над 1500 метри надморска височина врнежите ќе …

Повеќе

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: Не очекува значително постудена седмица – Ќе има и дожд и снег!

Во новата седмица која што ни претстои во Македонија ќе имаме многу промелниво и постудено време за разлика од сега, и тоа поради продорот на постудена воздушна маса од север. Ќе има и повремени локални врнежи од дожд, особено од вторник па во деновите потоа. На планините над 1600 –  …

Повеќе

НАЈНОВА ДЕТАЛНА АНАЛИЗА ЗА ПРЕТСТОЈНАТА ЗИМА: Температурите на Балканот паѓаат под -20 степени – Ќе има и многу снег!

Најновите анализи направени од наша страна, и тоа со помош на најпрецизните нумерички модели во светот укажуваат дека на Балканскиот Полуостров му претсои многу активна зима, и тоа гледано по врнежите и по циклоните. Тоа значи дека претстојната зима кај нас ќе биде исполнета со врнежи од дожд и снег, …

Повеќе

Денес во регионот се мереа неверојатни пролетни 23 степени – Следува силен продор на поларниот вртлог од север!

По снежниот бран, набргу ни пристигнаа и вистински пролетни температури, па така во земјите од регионот денес се мереа неверојатни 23 степени. Сепак мора да напоменеме дека во следните часови ќе дува силен јужен ветер (повремено со брзина од над 80 км/час), и истиот би можел да направи проблеми, но …

Повеќе