Slavco Popovski

ВО ЖИВО: ВИСТИНСКА СНЕЖНА БАЈКА ВЛАДЕЕ НА СКИЈАЧКИТЕ ЦЕНТРИ ВО МАКЕДОНИЈА!

Денес на Скијачките центри Попова Шапка и Маврово владее вистинска снежна бајка и тоа поради влажниот и СТУДЕН бран кој повторно ја зафати нашата држава. Снежната покривка се зголемува, а понатаму ќе има и ПОИНТЕНЗИВНИ снежни врнежи со што се очекува понатамошно зголемување на снежната покривка. Во продолжение погледнете ја …

Повеќе

МАКЕДОНИЈА ПОД ВЛИЈАНИЕ НА НОВ ПОГОЛЕМ МЕДИТЕРАНСКИ ВЛАЖЕН БРАН – СЕ ОЧЕКУВААТ ПОИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД И СНЕГ, КАКО И НОВА СНЕЖНА ПОКРИВКА!

Под влијание на влажен воздушен бран од Медитеранот, утре и во четврток времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд. Врнежите ПОИНТЕНЗИВНИ ќе бидат особено во четврток и тоа во јужните и во југоисточните предели каде локално се очекува да наврнат над 25 л/м2 воден талог. На …

Повеќе

(ФОТО) ПРЕКРАСНА СНЕЖНА БАЈКА НА ПЛАНИНСКИОТ ПРЕВОЈ “СТРАЖА” – ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА СНЕЖНАТА УБАВИНА ЗА ПРВ ПАТ ОВАА СЕЗОНА!

Како што беше најавено од наша страна, првиот снег за оваа сезона се спушти и на помала надморска височина. поточно истата се спушти и под 1000 м.н.в, а слаб снег провеа понекаде и во градовите. Во продолжение погледнете ја првата снежна бајка за оваа сезона на планинскиот превој “Стража” и …

Повеќе

СПРЕМЕТЕ ЈА ТОПЛАТА ОБЛЕКА: УТРЕ НАУТРО ТЕМПЕРАТУРИ ДУРИ ДО ОКОЛУ -10 СТЕПЕНИ! НОВ ВЛАЖЕН БРАН ОД СРЕДА!

Денес и утре ќе има преодно стабилизирање на времето, иако денес претпладне сеуште ќе има услови за локално провејување на снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец. Минималните температури особено утре ќе бидат МНОГУ НИСКИ и ќе се спуштаат во интервалот од -8 до …

Повеќе

ВИСТИНСКИ СТУД ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА: ТЕМПЕРАТУРИТЕ ПАЃААТ ДО БЛИЗУ -10 СТЕПЕНИ! ДЕТАЛИ И ОКОЛУ ОЧЕКУВАНИОТ СНЕГ…

Под влијание на влажен и МНОГУ ПОСТУДЕН воздушен бран од север, утре и тоа особено попладне и навечер, како и во текот на ноќта кон утрешниот ден ќе има врнежи од дожд и снег на повисоките места и на планините каде се очекува зголемување на веќе постоечката снежна покривка и …

Повеќе

СПОРЕД НАЈНОВИТЕ НАПРАВЕНИ АНАЛИЗИ ПОГЛЕДНЕТЕ КОЛКАВА СНЕЖНА ПОКРИВКА СЕ ОЧЕКУВА ВО ВАШЕТО НАСЕЛЕНО МЕСТО ОД УТРЕ!

Под влијание на влажен и МНОГУ ПОСТУДЕН воздух од север, како што најавивме ќе го донесе првиот снег и на пониските места и тоа особено утре и во понеделник, особено во западните предели каде се очекува на повисоките места и на планините формирање на снежна покривка од над 15 цм, …

Повеќе

ДОАЃА СНЕГ ВО МАКЕДОНИЈА: ПОГЛЕДНЕТЕ КАДЕ И КОЛКУ СНЕГ ЌЕ НАВРНЕ НИЗ НАШАТА ДРЖАВА И ТОА СПОРЕД НАЈНОВИТЕ АНАЛИЗИ!

Според последните анализи и тоа со помош на најпрецизните метеоролошки модели во светот, во недела и во понеделник и тоа со влажниот и МНОГУ ПОСТУДЕН воздушен бран од север, снежна покривка ќе се формира на повисоките места и на планините (за над 15 цм нов снег).  Снежната граница како што …

Повеќе

НЕКА Е АИРЛИЈА: ДОАЃА ПРВИОТ СНЕГ ЗА ОВАА СЕЗОНА И ВО ГРАДОВИТЕ! ДЕТАЛНА АНАЛИЗА ОКОЛУ СНЕЖНИОТ БРАН…

До сабота времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а особено денес и тоа Долж Повардарието и во источните предели ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Повремено ќе има услови и за слаб локален дожд а на планините над 1500 м.н.в …

Повеќе

ПРВИОТ СНЕГ ЗА ОВАА СЕЗОНА ДОАЃА И НА ПОНИСКИТЕ МЕСТА! НАЈНОВА ДЕТАЛНА МЕТЕО АНАЛИЗА ЗА СЛЕДНИОТ ПЕРИОД…

До сабота времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди а ќе дува и слаб до умерен, особено денес и утре Долж Повардарието и во источните предели повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Денес во западните предели ќе има услови за повремен слаб дожд, …

Повеќе

ВО СЛЕДНИОТ ПЕРИОД ТЕМПЕРАТУРИТЕ И ПОНАТАМУ ЌЕ ОПАЃААТ, А СНЕГ ЌЕ ИМА И НА ПОМАЛА НАДМОРСКА ВИСОЧИНА! ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ НАЈНОВИТЕ МЕТЕО ДЕТАЛИ…

Продолжува МНОГУ променливото и ПОСТУДЕНО време во Македонија, како што доликува за овој период од годината. Денес и утре сеуште ќе има повремени локални врнежи од дожд а на планините над 1500 м.н.в и тоа особено во западните предели ќе има повремени врнежи од снег. Потоа во петок ќе има …

Повеќе