УЖИВАЈТЕ ВО ДЕНЕШНИОТ СТАБИЛЕН ДЕН – ОД УТРЕ НОВА ГОЛЕМА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО – ДЕТАЛИ

Уживајте во текот на денешниот ден поради тоа што не очекува едно краткотрајно стабилизирање на времето, веќе од утре особено попладне и навечер, а особено во текот на ноќта кон петок и во петок претпладне нашата територија ќе биде зафатена од нов ПОИЗРАЗЕН влажен бран од запад и северозапад.

Овој влажен бран ќе услови врнежи од дожд, најпрвин во западните и северозападните предели, во текот на ноќта кон петок ќе се прошират во поголем дел од државава а ќе има услови и за ретка појава на грмежи.  Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец, додека постабилно време ќе имаме за време на викендот.

Максималните дневни температури на воздухот се искачуваат во интервалот од 16 до 24 степени, додека пад на истите се очекува кон крајот на овој викенд и на почетокот од следната недела, тогаш под влијание на постуден воздух од север не очекува постудено време.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука