ТЕРИТОРИЈАТА НА МАЕКЕДОНИЈА ЈА ЗАФАЌА ПРВИОТ ИЗРАЗЕН ТОПЛОТЕН БРАН ЗА ОВАА СЕЗОНА: За време на викендот температури близу 40 степени!

До крајот на денов времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Во попладневните часови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има услови и за ретка појава на град. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 29 до 36 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Попладнево во делови од котлината ќе има услови за појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Максималната температура ќе се искачи до околу 33 степени.

Потоа во следните денови времето и понатаму ќе се задржи претежно стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Сепак во попладневните часови не се исклучува можноста за изолирана појава на краткотраен пороен дожд, грмежи, засилен ветер, а ќе има услови и за ретка појава на град. Поголеми услови за нестабилност ќе има во сабота, како и во почетокот од следната недела.

Што се однесува до температурите, тие и тоа поради влијанието на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса од Африка ќе бидат МНОГУ ВИСОКИ и ќе се искачуваат во интервалот од 29 до 36 степени, додека за време на викендот и тоа особено во недела во најтоплите предели истите се очекува да се искачат дури до околу 40 степени.  УВ – ИНДЕКОСТ и понатаму ќе има ЕКСТРЕМНО ВИСОКА вредност и ќе изнесува коефициент некаде околу 10.

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki