СЛЕДУВА ПРОДОР НА УШТЕ ПОТОПОЛ ВОЗДУХ ОД АФРИКА: Во следните денови температурите полека ќе се приближуваат дури и дo близу 40°C

Нашата територија и понатаму во следните денови ќе се наоѓа под влијание на НЕВООБИЧАЕНО ТОПЛА воздушна маса со потекло од Африка, и истата ќе условува невообичаено високи температури за овој период од годината кој на повеќе места ќе надминуваат 30 степени, а во најтоплите предели истите се очекува да надминат дури и 35 степени, па така полека но сигурно во текот на седмицата која ни следува  температурите ќе се приближат до околу 40 степени.

Ув индексот ќе има ЕКСТРЕМНО ВИСОКА вредност и ќе има коефициент 9, па така граѓаните се советуваат да пијат што повеќе течности и да не излегуваат во најтоплиот дел од денот. Ова повеќе важи за метеопатите, и за старите и изнемоштени лица.

Сепак во следните денови во претпладневните часови времето ќе биде претежно стабилно, суво и сончево, додека во попладневните часови ќе има услови за појава на локална нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер а има услови и за локална појава на КРАТКОТРАЈНО НЕВРЕМЕ.

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki