Нова НЕСТАБИЛНА воздушна маса од Косово се спушта кон Македонија – можно локално НЕВРЕМЕ

Во овој момент повторно од косово кон нашата територија се спушта влажна и нестабилна воздушна маса која во вечерните часови ќе услови локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите има услови да бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ, проследено со пообилен пороен дожд, засилен ветер, електрични празнења и појава на град.

Слична временска состојба ќе имаме и утре кога е можно ново локално НЕВРЕМЕ.

Од четврток, како што најавивме ќе има стабилизација на времето и многу повеќе сонце, а за време на викендот и понатамошен пораст на температурите кога ќе се искачуваат во интервалот претежно од 28 до 36 степени,

За нови, и подетални метео информации следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука.