НАЈНОВИ ИНФОРМАЦИИ ОКОЛУ ПОЛАРНИОТ БРАН КОЈ ЈА ЗАФАЌА ДРЖАВАВА

Продолжува периодот на претежно стабилно и суво време, но под влијание на значително постудена воздушна маса која ќе продре од север, денес попладне и утре ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец, особено Долж Повардарието.

Исто така утре ќе има позначителна облачност а особено на планините локално ќе провејува слаб снег. Максималните дневни температури за време на викендот ќе бидат значително пониски и ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 11 степени, додека наутро, особено во недела и во понеделник истите ќе се спуштаат во интервалот од -8 до 0 степени, во Беровскиот регион температурата на воздухот се очекува да се спушти и под -10 степени.

Во Скопје и околината продолжува периодот на претежно стабилно и суво време, денес попладне и утре ќе дува умерен до засилен северен ветер а температурата значително ќе се намали и максималната дневна за време на викендот се очекува да се искачи до околу 7 степени, минималната пак се очекува да се спушти во интервалот од -6 до -1 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука