ДЕНЕС И УТРЕ СТУДЕНО – ПОТОА ПОРАСТ НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ НА ВОЗДУХОТ И НОВ ВЛАЖЕН БРАН, ДЕТАЛИ

До крајот на денов времето во државава ќе биде променливо облачно и студено со сончеви периоди. Локално ќе провејува слаб снег а ќе дува и засилен ветер од северен и од северозападен правец. Максималната температура ќе се искачува во интервалот од -2 до 7 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со умерен до засилен северен ветер. Максималната температура ќе се искачи до околу 4 степени.

Потоа утре и во петок во текот на денотќе има преодна стабилизација на времето, додека од петок во вечерните часови и во текот на ноќта кон сабота следува период на променливо време со нови почести врнежи од дожд и снег на планините. Поради јужното воздушно струење температурите повторно ќе бидат во пораст и максималните дневни во текот на следните денови ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 12 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука