БАЛКАНОТ ПРЕД ЗИМСКИ УДАР – СЕ ОЧЕКУВААТ ИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД И СНЕГ

Почнувајќи од доенес и тоа од Словенија и Хрватска, каде најпрво ќе пристигне студениот бран од Арктикот и ќе услови врнежи од дожд и снег на планините, додека темпоературите значително ќе се намалат и ќе бидат невообичаено ниски за овој дел од годината.

Потоа од овој студен бран доцна попладнево и во текот на ноќта кон утрешниот ден ќе биде зафатена и Босна каде исто така се очекуваат интензивни врнежи од дожд, поради продорот на студен воздух на планините врнежите од дожд ќе поминат во врнежи од снег каде ќе дојде до формирање на снежна покривка, локално и позначителна.

Сепак локално се очекува и нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грми, силен ветер и услови за појава на НЕВРЕМЕ со град.

Се на се, оваа промена во регионот ќе донесе од се по нешто а кај нас ќе пристигне утре попладне и во вечерните часови.

Најнова детална анализа околу големата промена на времето кај нас следува понатаму – следете не!

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука