АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ЗА ВРЕМЕ НА ПРАЗНИЧНИОТ ПРОДОЛЖЕН ВИКЕНД И ВО ДЕНОВИТЕ ОД СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ПОЧЕСТИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД!

Според сегашните анализи со кој располагаме, првата недела од месецот Мај ќе помине во знакот на нестабилно време со почести врнежи од дожд а и температурите на воздухот ќе бидат нешто пониски од вообичаените и најпрвин ќе се искачуваат во интервалот од 14 до 21 степен, додека во текот на следната недела истите ќе бележат тенденција на пораст и ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 27 степени.

Локално пак ќе има услови за развој на нестабилна облачност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

И во Скопскиот регион овие денови времето ќе биде променливо со повремени врнеи од дожд, а ќе има услови и за локална нестабилност проследена со ретки грмежи, како и со засилување на ветерот во зоната на нестабилност. Температурите ќе се искачуваат во итервалот помеѓу 18 и 20 степени.

НАПОМЕНА: Според последните излези на нумеричките модели, за време на овој влажен бран и нестабилност што следува овие денови, локално се очекува да наврне ПОЗНАЧИТЕЛНО КОЛИЧЕСТВО на воден талог (над 30 л/м2).

 

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki