АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ДЕНЕС ПОПЛАДНЕ УСЛОВИ ЗА ЛОКАЛНО НЕВРЕМЕ – ОД УТРЕ ЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ

Денес претпладне времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има услови за појава на НЕВРЕМЕ со поинтензивен пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 25 степени.

Во Скопје времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има услови за нестабилност со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Максималната температура ќе се искачи до околу 24 степени.

Потоа од утре следува период на претежно стабилно, суво, сончево и значително потопло време, повремено со умерена облачност. Локално и повремено ќе има нешто повеќе облачност а услови за слаб локален дожд ќе има во сабота навечер и во текот на ноќта кон недела. Температурите на воздухот ќе бидат значително над просекот за овој дел од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 30 степени, додека во најтоплите предели истите има услови да се искачат и над 30 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука