Последни Статии

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ТОПЛОТНИОТ БРАН КОЈ ШТО ДОАЃА ЌЕ БИДЕ ЕКСТРЕМЕН И ДОЛГОТРАЕН – ТЕМПЕРАТУРИТЕ БИ МОЖЕЛЕ ДА СЕ ИСКАЧАТ ДО РЕКОРДНИ 45°C

Топлотниот бран кој е со потекло од југ (северните предели на Африка) и кој ќе ја зафати нашата територија следната седмица би можел да биде за паметење и долготраен, со оглед на тоа дека се очекуваат ЕКСТРЕМНО ВИСОКИ температури на воздухот и многу сонце. Температурите на воздухот од утре па …

Повеќе

ВО ПРЕСРЕТ СМЕ НА НОВ БРАН ОД АФРИКА КОЈ ЌЕ ДОНЕСЕ МНОГУ ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ – ДЕТАЛИ

И понатму продолжува периодот на стабилно, суво и сончево време со мала локална облачност. Повремено ќе има услови за изолирана попладневна нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот, особено во сабота и во текот на следната недела. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и …

Повеќе

СЛЕДУВА ЦЕЛОСНА СТАБИЛИЗАЦИЈА НА ВРЕМЕТО – СЕПАК НАУТРО СВЕЖО, НОВ ИЗРАЗЕН ТОПЛОТЕН БРАН ОД НЕДЕЛА

Нашата територија од утре до недела ќе се наоѓа под влијание на стабилна, сува и не многу топла воздушна маса која ќе условува пријатно високи температури во текот на денот. Времето ќе биде сончево со мала локална облачност, додека утре и во четврток ќе дува умерен, Долж Повардарието и во …

Повеќе

ПРЕКРАСНИ МЕТЕО ИНФОРМАЦИИ: ОД СРЕДА ЦЕЛОСНО СТАБИЛИЗИРАЊЕ НА ВРЕМЕТО, МНОГУ СОНЦЕ И ПРИЈАТНА ТОПЛИНА

Нестабилното време ќе се задржи до самиот крај на денешниот ден а локална нестабилност ќе имаме уште утре кога ќе има пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално сеуште ќе има услови за појава на НЕВРЕМЕ проследено со обилен пороен дожд, силен ветер, силни електрични празнења и појава на град. …

Повеќе